تغذیه سالم داشته باشید! سالم زندگی کنید! از مصرف بیش از حد چربی و قند اجتناب کنید.

رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم به معنای مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از قند و چربی نیست. فرایند اصلی که برای داشتن رژیم غذایی سالم انجام می شود داشتن یک برنامه غذایی صحیح شامل تمام مواد غذایی است که خوردن آن ها ضررری ندارد و برای سلامت بدن خوب هستند. قبل از این که برای داشتن یک رژیم غذایی سالم برنامه ریزی کنید باید انواع خوب و بد کربوهیدرات ها و چربی ها را بشناسید.

تصور غلط اصلی در مورد غذا این است که وقتی بیشتر غذا می خوریم وزن ما اضلفه می شود و هر نوع اضافه وزنی برای بدن ضرر دارد. افرادی هستند که اضافه وزن دارند اما سالم هستند و افرادی را می بینیم که وزن مناسبی دارند اما ضعیف هستند. بدن باید سالم باشد و رژیم غذایی باید تضمین کند که بدن تمام مواد لازم برای حفظ سلامتی خود را دریافت می کند.

براساس باور شما کربوهیدرات ها ضرر دارند اما کربوهیدرات برای بدن لازم است و از کربوهیدرات است که گلوکز ساخته شده و بنابراین انرژی ایجاد می شود. نکته اصلی که باید به خاطر داشت این است که رژیم غذایی دارای کالری صحیح و مناسب باشد. کربوهیدرات ها به شکل آرد و نان مساحت سطح بیشتری دارند تا آنزیم ها روی آن ها عمل کنند و بنابراین نرخ تبدیل یا شاخص گلیسمیک آن ها بالا است. با استفاده از غلات در حالت نزدیک به حالت اولیه آن ها و با استفاده از غلات سبوس دار می توان بر این مشکل غلبه کرد. غلات “کامل” مفید هستند چون فیبر، مواد معدنی و پروتئین بیشتری به بدن می رسانند.

انواع چربی:

چربی ها بر دو نوع هستند: چربی های غیر اشباع چربی های خوب و چربی های اشباع، چربی های بد هستند. ماهی و بعضی روغن های گیاهی مقدار زیادی چری خوب دارند. باید این نوع غذاها را انتخاب کرد. باید مصرف غذاهایی را که دارای کلسترول هستند یا تولید کلسترول در بدن را تحریک می کنند به حداقل رساند.

پروتئین های کم چرب در گوشت سینه مرغ و بوقلمون پوست کنده وجود دارند و می توان از این مواد غذایی استفاده کرد. گوشت قرمز هم پروتئین با پروتئین کم چرب دارد و هر وقت گوشت قرمز در منوی غذا باشد این ها انتخاب می شوند. آجیل نیز منبع خوب پروتئین های خوب است و می توان آن را مصرف کرد. آجیل ها هم چربی دارند اما قسمت عمده چربی آن ها چربی غیر اشباع است و برای بدن ضرر ندارد.

میوه ها و سبزیجات خوب هستند چون مواد معدنی، ویتامین، فیبر، و پروتئین به بدن می رسانند. فیبر برای بدن لازم است چون به فرایند دفع کمک می کند و احساس سیری را افزایش می دهد. فیبر در کاهش کلسترول و چربی بدن نیز مفید است.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)